Program
1. marca 2017, 17:00 - 22:00, Bratislava - KC Dunaj

Neurofilozofia

- od toho, ako sa mozog učí až po to, čo nám povie o ľudstve a o vesmíre

Prednáška o tom, ako ľudský mozog funguje, ako naň pôsobia technológie a čo nám v spojení modernej vedy s funkciou mozgu dokáže poradiť. Príde porozprávať Martin Jan Stránský, lekár z Yale University a Polikliniky na Národní v Prahe.


Ako sa nebáť mocných 

Zuzana Čaputová,

lektorka Sokratovho inštitútu a držiteľka Goldmanovej ceny za ochranu prírody, príde porozprávať o tom, ako sa dá poraziť slovenský Goliáš.

Nesmrteľný les

Predpremiéra filmu Erika Baláža - lektora Sokratovho inštitútu. Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac ako si dokážeme predstaviť. Žiadne miesto sa už ani vzdialene nepodobá Európe prehistorických čias. A predsa, existuje jeden les, ktorý sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les...

Slobodné svety

Divočina a ekonomika majú mnoho prekvapivých paralel. Nikto ich nevymyslel, nikto ich neriadi a napriek tomu fungujú. Lesy rástli pred lesníkmi, priemyselná revolúcia zmenila svet predtým, než vznikla makroekonómia. O tom, či intervenovať alebo radšej "nechať tak" sa horlivo diskutuje v oboch komplexných systémoch. Na diskusiu prijali pozvanie lektori Sokratovho inštitútu Juraj Karpiš a Erik Baláž.

Mravci, lídri a Slovensko

Čo odlišuje mravcov od lídrov? A prečo lídri zlyhávajú a uspeje ich len pár? Konkrétne príbehy zo života mravcov aj lídrov, ktoré spochybnia presvedčenia, na ktoré sme zvyknutí. Porozpráva zakladateľ Sokratovho inštitútu Juraj Hipš.


4x10min

10min talky študentov Sokratovho inštitútu o tom, aké projekty robia a čo považujú za dôležité.

Dana Bubáková - Meditovať hravo - ako nám smartfón môže pomôcť poznávať našu myseľ
Ján Veselý - Kde sa rodí ovocie

Martin Buňo - Ako cestovanie mení pohľad na svet

Andrea Uherková - Záchrana starých odrôd chutí


Krst knihy "Staré sorty sú IN"

Absolventka Sokratovho inštitútu Andrea Uherková vydáva knihu Staré sorty sú "in". Pridite sa pozrieť na krst a nechajte sa inšpirovať prípravou jedál zo Starých odrôd ovocia z našich končín. 

Občerstvi sa od FreeFood

Niečo na zahryznutie pripraví nezisková organizácia FreeFood, ktorá pripravuje pohostenie z jedla z obchodov určeného na vyhodenie. Ponúknite sa a zistite viac o vyhadzovaní jedla.


Sprievodný program

Oči poteší výstava fotiek z mikroprojektov študentov, a budete sa môcť porozprávať napríklad aj s ľuďmi, ktorí tvoria Sokratov inštitút. Okrem toho dostanete podstatné informácie k prihláseniu sa do nového ročníka.